دکوراسیون راه پله – جدید ترین ایده ها + عکس

راه پله

دکواسیون راه پله

پله‌ها فقط برای ارتباط واحدها با یکدیگر نیستند. طراحان کمتر راه پله بسته را پیشنهاد می‌کنند، زیرا پله‌ها شیک و ظریف هستند. در ادامه با میلانی ست همراه باشید.

روند ترکیب مواد در دکوراسیون داخلی چندین سال است که حفظ شده است. فضای داخلی کلاسیک اغلب با عناصر صنعتی ترکیب می‌شود. ترکیب فولاد، شیشه و چوب چندین فصل است که کار می‌کند و ظاهری منحصر به فرد به فضای داخلی می‌بخشد.

پله‌ها و نرده‌های معاصر به دلیل مصالح جدید و سازه‌های خارق‌العاده، دیگر تنها یک عنصر کاربردی منتهی به طبقه بالاتر نیستند.

دکوراسیون راه پله

امروزه آنها اغلب دکوراسیون اصلی کل فضای داخلی هستند. طراحان به طور فزاینده‌ای از راه حل راه پله‌های بسته خارج می‌شوند و مفهوم فضای باز و قرار گرفتن در معرض بیشتر آنها را انتخاب می‌کنند.

با این حال، هنگام انتخاب مکان پله‌ها و فرم آنها، باید عملکرد اساسی آنها را به خاطر بسپاریم و آنها را با اندازه و ماهیت فضای داخلی تطبیق دهیم تا استفاده از آنها برای همه اعضای خانه راحت باشد.

پله‌هایی که در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توانیم در دو دسته کلی قرار بدیم:

۱- از منظر شکل ظاهری

۲- از منظر مصالحی که در ساخت آن بکار می‌رود

همچنین پله از منظر شکل ظاهری را می‌توانیم به دو دسته کلی مستقیم و مدور تقسیم نماییم.

دکور راه پله

 پله‌هایی که به صورت مستقیم طراحی می‌شوند

دیزاین این نوع که به صورت مستقیم هستند به این صورت است که در آن از طراحی به شکل پیچشی پرهیز می‌شود.

اگر بخواهیم این مدل مستقیم را با مارپیچی مقایسه نماییم متوجه می‌شویم که طول بیشتری را دارا می‌باشند.

به همین جهت از این نوع در محل‌هایی که فضای کافی در اختیار هست، ساخته می‌شود.

پله‌های مستقیم، اغلب به صورت مستطیلی و عرض کف معمولاً سی سانتی متر است.

در این مدل همهٔ کف معمولاً مستطیل شکل بوده و به عبارت بهتر می‌توان گفت که اندازه کف پله در تمامش به صورت یکسان است.

به طور کلی پله‌های مستقیم را می‌توانیم در چند دستهٔ یک طرفه، دو طرفه با یک یا چند بازو و پاگرد و پله چهار طرفه جا دهیم.

پله مستقیم به صورت یک طرفه به این صورت است که طول زیادی داشته و اغلب در محیط‌های طولانی کاربرد دارد و به خاطر جلوگیری از خستگی افراد زمانی که از آنها بالا و یا پایین می‌روند به گونه‌ای طراحی شده که از پاگرد در مسیر استفاده شود.

دکوراسیون راه پله جدید

زمانی که در ساختمان مشکلی از منظر طول نباشد می‌توانیم این از این مدل استفاده کرده و این طراحی را به کار ببریم.

زمانی که ارتفاع طبقه از ۲.۷۵ متر بیشتر باشد حتماً پاگردی را باید در میانهٔ آن قرار دهیم.

وجود پله به صورت دو طرفه به همراه پاگرد در میانه و دو بازو یکی از متداول‌ترین نوع‌های راه پله محسوب می‌شود که در اغلب منازل این مورد را می‌بینیم. این مدل راه پله پس اینکه یک ردیف پله گذاشته شد، یک پاگرد جهت استراحت نمودن فرد قرار می‌دهیم و بعد باز ردیف بعدی را آغاز می‌کنیم.

این مدل به دلیل اینکه دو قسمت را در بر می‌گیرد به طول زیادی احتیاج ندارد و فضای زیادی را در بر نمی‌گیرد و پاگرد وسط فقط جهت استراحت شخص بکار می‌رود.

پله دو طرفه به همراه پاگرد میانه و همچنین سه بازو مشمول دو ردیف پله با عرض اندک و دارای یک ردیف پله با عرض بیشتر است و در محیط‌هایی که عموماً محل عبور و مرور افراد محسوب می‌شود کاربرد دارد و تردد در آنجا زیاد است به عنوان مثال در محیطی مثل دانشگاه‌ها و اداره‌ها که افراد زیادی در طول روز از این محل استفاده می‌کنند.

وجود پله سه طرفه به همراه دو پاگرد و همچنین سه بازو: از این مدل در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیاد است میان طبقه‌های ساختمان ولی فضای پله اندک است، کاربرد دارد.

از محیطی که میان آنها خالی است، می‌شود آسانسور را درون آن فضا گذاشت.

دکوراسیون راه پله شیک

از محیطی که میان این پله‌ها خالی است در منازل معمولی که افراد زندگی می‌کنند و به زیبایی محیط بسیار اهمیت می‌دهند می‌شود سکویی از گل و گیاه قرار داد. در ساختمان‌هایی که دارای ارتفاع زیادی هستند و یا محیط اداری هست می‌شود این محیط را محلی برای تعبیهٔ آسانسور مد نظر داشت.

وجود پله در چهار سمت تنها تفاوتی که این مدل با نوع پله‌ای که از سه طرف است دیده می‌شود در این است که این مدل یک بازوی اضافه دارد.

در باقی موردها هر دو یکسان می‌باشند و چندان تفاوت قابل ذکری ندارند.

این مدل جذاب‌تر و رفت و آمد بر روی آن راحت‌تر به نسبت با سه طرفه است.

 پله‌هایی که به شکل مارپیچ هستند

پله‌های مارپیچ نوع دیگر راه پله در ساختمان سازی هست که آن را با دقت به فضایی که در اختیار دارند، زاویه پیچ را تعیین می‌نمایند.

پله‌های مارپیچ را می‌توان به چند مدل پیچ قائم و کامل و تزئینی تقسیم نمود.

طراحی پله به صورت پیچ کامل: به طور کلی این نوع فضای کمتری در مقایسه با پله‌های مستقیم در بر می‌گیرد و بیشتر در محل‌هایی که محیط کمتری دارند از آنها استفاده می‌شود. کف پله‌ها در نوع مارپیچی یه این شکل است که پله به دور یک ستون که در مرکز اصلی آن قرار دارد پیچیده می‌شود و به همین صورت ادامه یافته و بالا می‌رود.

طراحی پله به صورت پیچ قائم: این مورد از نوع مارپیچی برای استفادهٔ بهینه از محیطی که متراژ کمی دارد طراحی می‌شود و در آن‌ها از پاگرد استفاده می‌شود.

در محیطی که برای پاگرد در نظر گرفته می‌شود، معمولاً دو الی سه پله قرار می‌دهند و پیچ آن‌ها را به صورت قائم طراحی می‌کنند.

دکوراسیون راه پله خوشگل

طراحی پله به صورت پیچ تزئینی: این مدل از پله‌های مارپیچی به جهت زیبایی و طراحی خاصی که دارند که نمای جذابی را فراهم می‌کند اغلب در خانه‌های مجلل و با شکوه مشاهده می‌شود.

به خاطر اینکه عرضش زیاد است، به فضای بزرگتری احتیاج دارد.

همچنین امروزه به جهت دیزاین ساختمان‌ها به ویژه خانه‌های دوبلکس از راه پله‌های مدرن و جذاب استفاده می‌شود.

راه پله‌های چوبی، شیشه‌ای و سنگی از جمله پلکان‌هایی هستند که می‌شود از آنها در محیط داخلی خانه استفاده نمود.

مصالح بکار رفته در ساخت پله‌ها: بتن مسلح، چوب یا شاید فولاد

در مرحله طراحی آپارتمان باید در نظر داشته باشید که از چه موادی برای ساخت پله‌ها استفاده می‌شود.

منبع : Countryliving

امتیاز دهید!

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.