۲۲ متریال معماری پرکاربرد که باید بشناسید! + {عکس}

material | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

متریال معماری

به عنوان یک معمار می‌بایست با مهمترین و اصلی‌ترین بخش معماری، آشنا باشید. متریال معماری مهمترین بخشی است که یک معمار با تجربه، با آگاهی و تسلط بر آن، می‌تواند در انجام پروژه‌هایش بیش از پیش بدرخشد. در این مقاله قصد داریم شما را با ۲۳ متریال معماری که در این صنعت بسیار پرکاربرد هستند آشنا سازیم. با میلانی ست تا پایان همراه باشید.

۲۳ متریال معماری که باید بشناسیم

در صنعت ساختمان و همچنین در طراحی دکوراسیون داخلی،‌ از مصالح ساختمانی و مواد گوناگونی برای اجرای پروژه‌ها استفاده می‌شود. به این مصالح و لوازم، متریال معماری گفته می‌شود.

دسته‌ای از این ملزومات برای ساختن بخش‌های مختلف ساختمان مانند دیوار، ستون و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند. و دسته‌ای دیگر برای زیبا سازی نمای بیرونی، و یا فضای داخلی استفاده می‌شوند.

هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. و همچنین شرایط خاص آب و هوایی مناطق گوناگون به شدت بر روی انتخاب نوع مصالح مورد استفاده تاثیرگذار می‌باشد. در این بخش قصد داریم شما را با ۲۰ مدل از این ملزومات که در اجرا، به آنها نیاز پیدا خواهید کرد، آشنا سازیم.

۱- چوب:

01 چوب | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

به لطف بخشندگی طبیعت، از دیرباز اولین و تنها مصالح ساختمانی مورد استفاده معماران و سازندگان بنا، چوب بود. در آن زمان‌ها، از چوب برای ساختن دیوارها و ستون‌ها و حتی بخش‌هایی از سقف هم استفاده می‌شد. اما امروزه و با پیشرفت علم و تکنولوژی، از چوب برای انجام امور دکوراتیو در معماری استفاده می‌شود.

با وجود اینکه برای حمایت از محیط زیست، از چوب‌های طبیعی در ساختمان‌ها کمتر استفاده می‌گردد، هنوز هم در برخی از مناطق تنها از این نوع متریال برای ساختن بنا استفاده می‌شود.

۲- بتن:

02 بتن | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

بتن بعد از چوب جزو قدیمی‌ترین مصالح ساختمان است. بسیار محکم و عالی برای هر نوع عملیات ساختمانی محسوب می‌شوند. نفوذ ناپذیر است. و اگر به شما بگویند که خانه‌تان از بتن ساخته شده‌است، خیالتان از هر بابتی راحت خواهد شد.

برای کف، دیوار، ستون‌ها و پایه‌های ساختمان‌ها از آن استفاده می‌شود. البته در روش ساخت آن در طی سالیان طولانی، تغییراتی هم به وجود آمده‌است. اما اصل و اساس آن، تغییری نکرده‌است.

۳- بامبو:

03 بامبو | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

بعضی از مصالح به صورت منطقه‌ای و بومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چوب بامبو هم یکی از این موارد است. معمولاً در مناطقی که گیاه بامبو به وفور یافت می‌شود یکی از بهترین مصالح ساختمانی به خصوص برای دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. بامبو استحکام خوبی دارد و کاملاً می‌توانید به این ویژگی آن تکیه نمایید.

۴- آجر:

04 آجر | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

آجر هم از زمان‌های قدیم به صورت خشت خام و پخته در خدمت صنعت ساختمان‌سازی بوده‌است. بسیاری از آثار باستانی با آجر ساخته شده‌اند. یک عیب آن عدم پایداری و استحکام کم آن است. که البته تکنولوژی‌های جدید سعی در هر چه بهتر کردن آن دارند.

اگر این نکته را کنار بگذاریم، آجرها زیبا هستند. و شما می‌توانید حتی به صورت دکوراتیو از این عناصر استفاده نمایید. بسیاری از طراحی‌های مدرن از این عنصر در ساختمان خود بهره گرفته‌اند. و به این ترتیب زیبایی خاصی به پروژه خود بخشیده‌اند.

۵- سنگ:

05 سنگ | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

سنگ‌ها هم به نوبه خود می‌توانند کاربردهای زیادی در اجرای پروژه‌های ساختمانی داشته باشند. در مناطق مختلف جغرافیایی، سنگ‌های گوناگونی قابلیت بکارگیری را دارند. بافت آنها و جنسشان بسته به موقعیت‌های مختلف متفاوت است.

این مصالح، معمولاً می‌توانند بارهای سنگین و بسیار سنگین را به خوبی تحمل کنند. نکته اینجاست که وزن خودشان هم زیاد است. که در محاسبات سازه باید به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرند.

۶- شیشه:

06 شیشه | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

یک متریال رؤیایی که نور را برای شما به ارمغان می‌آورند. به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. هم در نمای ساختمان‌ها و هم برای دیزاین داخلی بسیار پرکاربرد می‌باشند. با پیشرفت تکنولوژی،‌ شیشه به صورت جدی دچار تحول شده‌است.

هم از نظر دوام و کیفیت و هم از منظر ایمنی بر روی آن کار شده و بهتر شده‌است. البته پیشرفت در دنیای شیشه‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. در سال‌های اخیر، کارشناسان به دنبال اجرای فن‌آوری‌های نوین بوده و شیشه‌های هوشمند را به بازار معرفی نموده‌اند. در اینجاست که باید گفت: چشم‌ها را باید شست جور دیگر باید دید!

۷- کولار

07 الیاف کولار | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

کولار محصول مستقیم تکنولوژی پیشرفته‌است! رشته‌هایی که قابلیت انعطاف را دارند. اما در عین حال مانند فولاد محکم هستند. کولار به مراتب ترکیبات کمتری از فولاد را در خود دارد. و در عین حال بسیار کم حجم است.

شاید افراد باتجربه‌تر آشنایی کمتری با این مصالح داشته باشند. اما معمارانی که تجربه و علم را در کار خود همواره مد نظر دارند، حتماً با این محصول و کاربردهای آن آشنایی بیشتری دارند.

۸- پارچه

08 پارچه | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

درست است که پارچه‌ها مانند فولاد محکم نیستند،‌ اما از خاصیت کشسانی آنها در بخش‌های مختلف سازه استفاده می‌شود. به خصوص اینکه در پر کردن قسمت‌های خالی و تحمل باری که در بخش وسیعی پخش شده است، بهترین و مطلوب‌ترین کارایی را دارند.

۹- فلز

09 فلز | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

آن هنگام که از فلزها برای مقاوم‌تر کردن دیوارها و ساختن آسمان‌خراش‌ها استفاده گردید، می‌توان گفت به راستی انقلابی در صنعت ساختمان‌سازی به وقوع پیوست. امروزه فلز عضو جدایی ناپذیر مصالح سختمانی محسوب می‌شود.

۱۰- فیبر کربن

10 فیبر کربن | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

می‌توان گفت که فیبر کربن همان چوب جادویی است که متخصصان همواره به آن احتیاج داشتند. این مصنوع دست بشر هم در صنعت ساختمان و هم در صنعت خودرو بسیار پرکاربرد است.

در مورد ویژگی‌های بارز آن همین بس که ۵ برای قوی‌تر از فولاد است! و همچنین دو برابر سفت‌تر و سبک‌تر از هر ماده دیگری که تصور کنید! اما نکته بسیار مهم در مورد فیبر کربن که آن را بسیار خاص ساخته‌است، این است که می‌توان آن را به هر شکلی درآورد. از این رو بسیار کارآمد و مهم است.

۱۱- ضایعات و دور ریختنی‌ها

11 ضایعات و موادبازیافتی | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

بله کاملاً درست است. به تازگی روش‌هایی برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آنها از مواد ضایعات استفاده می‌شود. یک مثال ملموس آن، استفاده از بطری‌های آب معدنی است.

مقدار متناسبی از خاک با وزن مشخص به درون این بطری‌ها ریخته می‌شود و بعد از آن مانند آجر همراه با ملات برای دیوارکشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب هم می‌توان خانه ساخت و هم به طبیعت احترام گذاشت. در برخی از نقاط دنیا به خصوص در کشورهایی که پیشرفته‌تر هستند، این روش‌ها کاملاً جا افتاده است. و مورد استفاده افراد زیادی قرار می‌گیرد.

۱۲- پلاستیک

12 پلاستیک | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

در مقایسه با بتن، دنیای پلاستیک‌ها استحکام چندانی ندارد. اما ویژگی‌های خاصی دارند که استفاده از آنها در صنعت ساختمان‌سازی مطلوب ساخته است. یکی از این موارد وزن سبک آنهاست.

تکنولوژی هم این دسته را تنها نگذاشته‌اند و پیوسته در حال تحقیق و توسعه این متریال می‌باشند. یکی از مشکلات اساسی آنها این است که پلاستیک در طبیعت تجزیه نمی‌شود. از این رو استفاده از آن کمی محدود شده‌است.

۱۳- سلول‌های فوتو ولتاییک

13 سلول فتو ولتاییک | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

می‌توان با استفاده از این صفحات بستری را فراهم آورد تا از انرژی‌های پاک، بیش از پیش استفاده شود. این صفحات منعطف هستند. بنابراین به هر شکلی که بخواهید می‌توانند درآیند.

۱۴- زمین

14 زمین | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

ساختمان‌ها بر روی زمین اجرا می‌شوند. بنابراین شاید بتوان گفت مهمترین متریال معماری، همان زمین است. شرایط مطلوب آن از نظر ساختار خاک برای بحث‌های سازه‌ای بسیار مهم است. به همین دلیل پیش از اجرای هر پروژه ساختمانی، آزمایشات متعددی بر روی خاک آن بخشی که قرار است ساختمان‌سازی در آن اجرا شود، صورت می‌پذیرد.

۱۵- کاه

15 کاه | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

هم یک عنصر دکوراتیو است. و هم یک مصالح واقعی برای ساختن ساختمان. البته توجه داشته باشید که استحکام بسیار پایینی دارد. اما یک گزینه بسیار مناسب برای حفاظت در برابر نفوذ رطوبت به داخل به شمار می‌رود.

۱۶- چوب مصنوعی

16 چوب مصنوعی | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

بافتی شبیه چوب طبیعی دارد اما از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند. با داشتن ظاهر چوبی، برای نمای ساختمان‌ها و شیروانی‌ها و همینطور بخش‌های متعددی در دیزاین داخلی می‌توانند به کار بیایند.

از چوب‌های طبیعی مقاوم‌تر هستند. و در نتیجه نگه‌داری از آنها ساده‌تر است و طول عمر مفید بالاتری دارند. اما قیمت آنها تا حدودی بالاست.

۱۷- کاشی

17 کاشی | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

در ایران این متریال از گذشته‌های دور بسیار مورد توجه بوده است. زیبایی بصری که ایجاد می‌کند، یکی از مهمترین دلایلی است که آن را از قدیم تا به امروز مطلوب ساخته است. در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی در بازار موجود است. و البته در سایزها و اندازه‌های بزرگ و کوچک نیز موجود هستند.

هم در نمای ساختمان‌ها و هم در بخش‌های مربوط به دکوراسیون داخلی و همچنین برای پوشانیدن دیوارها و کف آشپزخانه‌ها و سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی می‌توانند در بخش‌هایی از سالن پذیرایی هم به عنوان یک عنصر دکوراتیو وارد شوند.

۱۸- مش فلزی بافته شده

18 مش فلزی بافته شده | متریال معماری,متریال های معماری,مصالح ساختمانی,ljvdhg lulhvd

در دیزاین فضاهای داخلی و برای جداسازی قسمت‌های مختلف می‌توان از مش فلزی بافته شده استفاده کرد. قابل تنظیم هستند. و انعطاف خوبی هم دارند. آن‌ها می‌توانند حس بافت را در فضا ایجاد کنند. و اگر از نورپردازی هم برای آنها استفاده شود، به طور حتم فضا را بسیار زیبا و چشم‌نواز خواهند نمود.

به عنوان مثال در دکوراسیون داخلی یک رستوران و یا کتابخانه می‌توان از این متریال استفاده نمود. به این ترتیب می‌توانید فضای خصوصی هر کسی را به زیبایی فراهم آورید.

۱۹- سیمان فیبری سه بعدی

19- سیمان فیبری سه بعدی

برای به وجود آوردن زیبایی‌های بصری در نمای بیرونی ساختمان‌ها می‌توان از سیمان فیبری سه بعدی استفاده کرد. اصل و اساس کار آن، بازی با نور و سایه است. جلوه آنها همراه با تغییر زاویه و جهت تابش نور تغییر می‌کند. بنابراین شما می‌توانید در ساعات مختلف در طول روز مناظر مختلفی را مشاهده فرمایید.

۲۰- ایلومش‌ها

19- سیمان فیبری سه بعدی

باز هم یک محصول دیگر که نتیجه پیشرفت تکنولوژی مدرن است! ایلومش‌ها برای ایجاد جلوه‌های بصری و نورپردازی در نماهای بیرونی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها نسبت به تغییرات آب و هوا و گرم و سرد شدن بسیار مقاوم هستند.

رزولوشن بالایی دارند. و می‌توان طرح‌های خلاقانه‌ای را با آنها اجرا نمود. به صورت یکپارچه و یا به صورت مقطعی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

۲۱- پانل سوراخ‌دار فضا

پانل سوراخ دار

برای زیباتر نمودن دکوراسیون داخلی می‌توان از پانل سوراخ‌دار فضا استفاده نمود. اصل و اساس کارکرد آنها، بازی با نور و سایه است. صفحات کشویی که سوراخ‌های متعددی بر روی آنها وجود دارد.

نور از میان آنها به داخل می‌تابد و جلوه‌های زیبای بصری را ایجاد می‌کند. با گذشت ساعاتی از روز، و با تغییر زاویه و جهت نور،‌ این طرح‌ها هم تغییر می‌کنند.. این اوج جذابیت این پانل‌ها به حساب می‌آید.

۲۲- خلاقیت شما به عنوان معمار

خلاقیت

شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم که آیتم نهایی در شناخت متریال معماری، خلاقیت شما می‌باشد. در واقع این خود شما هستید که با بکارگیری این عناصر و حتی در برخی موارد با ترکیب آنها، زیبایی و استحکام را در یک جا فراهم می‌آورید.

به عنوان مثال یک معمار با تجربه می‌تواند فاصله‌های موجود میان فریم‌های فلزی را با متریالی مانند سفال، شیشه، سنگ و …. به صورت هماهنگ و با استفاده از یک الگوی مشخص پر نماید. و یا اینکه این تشخیص یک معمار کارکشته است که برای جدا سازی فضا، بهترین روش بکارگیری کدام مورد می‌باشد.

با استفاده از شیشه‌های دکوراتیو و یا با استفاده از مش فلزی بافته شده! پس برای آنکه در کارتان همیشه پیشرو باشید، نیازمند دو نکته می‌باشید:

اول: بهره‌گیری از تجربه

دوم: همگام بودن با علم روز و بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین متدها و تکنولوژی‌ها!

بنابراین همیشه نیاز دارید تا در حال مطالعه منابع علمی و به روز باشید. تا بتوانید با آگاهی و خلاقیت بهترین‌ها را برگزینید. مورد بیست و سوم، بدون تردید، مهم‌ترین آیتمی است که باید آن را به خاطر سپرد!

سخن پایانی

هر معماری شایسته است که مهمترین ابزار مورد استفاده‌اش را به درستی بشناسد. سازندگان بنا از متریال مختلفی برای ساختمان سازی استفاده می‌کنند. از چوب و بتن که سابقه بیشتری دارند گرفته تا متریال معماری جدید که امروزه و در سایه پیشرفت تکنولوژی به بازار آمده‌است.

همانطور که عنوان شده از مجموعه‌ای از این متریال هم در نماسازی و هم در بخش‌های اصلی ساختمان سازی استفاده می‌شود. این متریال را می‌توان همچنین برای دیزاین فضای باز و حیاط‌ها هم بکار برد.

مهم‌ترین نکته این است که مزایا و معایب آنها به درستی شناخته شده و به صورت اصولی و در جای خودشان مورد استفاده قرار بگیرند.

در این مقاله به معرفی پرکاربردترین متریال معماری مورد نیاز ساختمان‌سازی پرداختیم. و نکات جالب و خواندنی از این مصالح ساختمانی گفتیم. امیدواریم توانسته باشیم حق مطلب را ادا نماییم. متشکریم که تا پایان با ما همراه بودید.

منبع: Archdaily

امتیاز دهید!

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.